Büyük Tehlike Kapıda "Asya Kaplan Sivrisineği" - Tekirdağ Haber

Türkiye'nin birçok yerinde görülen Asya Kaplan Sivrisineği türüne karşı uzmanlar uyarılarda bulundu. Bu sineklerin halk sağlığını etkikeyebilir

Büyük Tehlike Kapıda "Asya Kaplan Sivrisineği" - Tekirdağ Haber
Asya Kaplan Sivrisineği
 
Asya Kaplan Sivrisineği, ilerleyen günlerde ciddi bir tehdit haline gelebilir.
Asya Kaplan  sivrisineğinin daha çok yağışlı iklimlerde tehdit oluşturabileceğini ve bu açıdan Karadeniz Bölgesi'nde bu sineğe dikkat etmek gerektiğini söylüyorlar. 
 
İlk olarak 2011 yılında Edirne'nin İpsala ve Keşan ilçelerinde görüldüğünü söylüyor. Dahası dikkat edilmezse bu sineğin insan sağlığına zarar verebileceğini de ekliyorlar. 
 
Kovancı, ilk defa 1894 yılında İngiliz-Avustralyalı entomolog Frederick Askew Skuse tarafından Hindistan'ın kaplanları ile ünlü Bengal bölgesinde tespit edilen bu sineğin, esasen Güneydoğu Asya'nın tropikal ve subtropikal bölgelerine özgü bir tür olduğunu söylüyor. 
 
Edirne'den önce Yunanistan'da görülmüş olan Asya Kaplan Sivrisineği'nin, oraya da Yunanistan'dan geçtiği düşünülüyor. Öte yandan sinek daha şimdiden Artvin, Bursa, Çanakkale, Düzce, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Giresun, Ordu, Rize, Sakarya, Tekirdağ ve Trabzon'da görüldü bile. Prof. Dr. Kovancı bu sineklerin kan emme yoluyla Dang ateşi virüsü, Batı Nil Virüsü, sarı humma virüsü, Zika virüsü ve Chikungunya virüsü gibi viral hastalıkları insanlara bulaştırmalarının yanında, Dirofilaria immitis gibi bazı filarya türündeki nematod parazitlerin insanlara bulaşmasına da sebep olabileceğini söylüyor.