Osman Tabak Kapalı Pazaryeri görkemli törenle açıldı

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayat geçirilen ve Süleymanpaşa’nın ilk kapalı pazaryeri olma özelliğini taşıyan Osman Tabak Kapalı Pazaryeri, düzenlenen törenle hizmete açıldı. TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un teşrifleri ile gerçekleştirilen açılışa ilgi büyüktü.

Osman Tabak Kapalı Pazaryeri görkemli törenle açıldı

 

Osman Tabak Kapalı Pazaryeri görkemli törenle açıldı

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayat geçirilen ve Süleymanpaşa’nın ilk kapalı pazaryeri olma özelliğini taşıyan Osman Tabak Kapalı Pazaryeri, düzenlenen törenle hizmete açıldı. TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un teşrifleri ile gerçekleştirilen açılışa ilgi büyüktü.

19 Mart 2020 Cuma günü saat 17.00’da gerçekleştirilen açılış töreni ile hizmete giren kapalı pazaryerine eski Tekirdağ Belediye Başkanı Osman Tabak’ın adı verilirken, merhum belediye başkanının ailesi de onur konuğu olarak açılış töreninde yer aldı.


 

AÇILIŞA BÜYÜK İLGİ

Korona virüsü salgını tedbirleri gözetilerek düzenlenen Süleymanpaşa Belediyesi Osman Tabak Kapalı Pazaryeri açılış töreninde; TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un yanı sıra Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Milletvekilleri, önceki dönem Tekirdağ Milletvekilleri, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, misafir belediye başkanları, önceki dönem Tekirdağ Belediye Başkanları, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, il ve ilçe bürokrasisi temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, meslek odaları ile STK temsilcileri, mahalle muhtarları, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş da yer aldı.

SAMİ KAYIN’DAN TEŞEKKÜR

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Süleymanpaşa Belediyesi Halk Oyunları ekibinin gösterisi ile devam etti. Daha sonra, Süleymanpaşa Belediyesi Etüt ve Proje Müdürü Gülcan Erol, projenin detaylarını kamuoyuyla paylaşarak bilgilendirmede bulundu.

Erol’un ardından Tekirdağ Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın kürsüye gelerek, pazarcı esnafı adına hayata geçirilen proje ile ilgili teşekkür etti.

YÜKSEL: “PROJENİN BÜYÜK KISMINI KENDİ İMKANLARIMIZLA YAPTIK”

Kayın’ın konuşması sonrası Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel kürsüye geldi. Yüksel, projenin 1 buçuk milyon TL’ye mal olduğunu belirterek, “Ancak söylemem gerekir ki, bu projenin sadece bir kısmı ihale edilmiştir. Büyük bölümü belediyemizin atölyelerinde kendi personelimizin emeği ile gerçekleştirildi. Tamamını ihale etmek isterseniz bu projeyi 4 buçuk milyon TL’ye mal ederdiniz,” açıklamasında bulundu.

OSMAN TABAK’IN KIZI EMEL BAŞOL TEŞEKKÜR ETTİ

Projeye Osman Tabak adını vermeyi uygun gördüklerini dile getiren Başkan Yüksel, Tekirdağ’a büyük hizmetlerde bulunan Tabak’ın adını yaşatmayı hedeflediklerini kaydetti. Yüksel, Tabak’ın kızı Emel Başol’u kürsüye davet etti. Başol, projeyi hayata geçiren ve efsane başkan olarak anılan Osman Tabak’ın adını yaşatan Süleymanpaşa Belediyesine teşekkür ederek yeni projenin hayırlı olması dileklerini paylaştı

YENİ KAPALI PAZARYERLERİ GELİYOR

Osman Tabak Kapalı Pazaryeri projesinin ilk olmakla birlikte sadece başlangıç olduğunu ifade eden Yüksel, “Sırada Hürriyet Mahallesi, Altınova Mahallesi, Çiftlikönü Mahallesi ve Karadeniz Mahallesi kapalı pazaryerleri var. Semt pazarlarımızı kapalı hale getirerek, esnafımıza ve vatandaşlarımıza çilesiz bir alışveriş imkânı sağlayacağız,” diye konuştu.

Kapalı semt pazarlarının yanı sıra, Trakya’nın en büyük kapalı pazaryeri projesinin de müjdesini kamuoyuyla paylaşan Yüksel, eski İkinci Kısım Devlet Hastanesinin bulunduğu alanda hayata geçirilecek olan Perşembe Pazarı, Kongre Merkezi, Belediye Hizmet Binası ve Kapalı Otopark gibi hizmetleri bir arada sunacak dev bir proje üzerinde çalıştıklarını vurguladı.

HAZİRAN SONUNA KADAR HER HAFTA İKİ AÇILIŞ

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen onlarca projeden de kısaca bahseden Yüksel, Haziran ayının sonuna kadar her hafta açılışlar gerçekleştireceklerini, yaz boyunca da temel atma törenleri ile yeni projelerin startını vereceklerini söyledi. Yüksel, önümüzdeki günlerde Atatürk Tuna Boyu Seyir Parkı, çok sayıda spor tesisi, sahil düzenlemeleri, mahalle konakları gibi çok sayıda projenin açılışlarını yapacaklarını belirtti.

Yüksel’in ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuşmasını gerçekleştirerek Yüksel’e teşekkür etti ve yatırımın şehre hayırlı olmasını diledi. Albayrak’ın konuşması sonrası, Tekirdağ Milletvekilleri Çiğdem Koncagül ve Mustafa Yel de sırasıyla konuşmalarını gerçekleştirerek projenin hayırlara vesile olması dileklerini ifade ettiler.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP: “TEKİRDAĞ HAK ETTİĞİ YATIRIMLARI ALACAK”

Protokol konuşmaları Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım ile devam ederken, son olarak Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop kürsüye gelerek konuşmasını gerçekleştirdi. Çocukluk ve gençlik yıllarını Tekirdağ’da geçirdiğini ifade eden Prof. Dr. Şentop, “O zamanlar pazarlar sokak aralarında kurulurdu. Merhum Osman Tabak, şu anda bulunduğumuz alanda yeni bir pazaryeri inşa ederek türlü zorlukla ticaretini yapan esnafımıza ve vatandaşlar olarak bizlere büyük bir hizmette bulunmuştu. Şimdi de Süleymanpaşa Belediye Başkanımız Cüneyt Yüksel, bu modern ve kullanışlı tesisi aynı yerde esnafımızın ve vatandaşlarımızın istifadesine sunuyor. Kendisini tebrik ediyorum. Tekirdağ hem bir sanayi şehri, hem de hava, kara, deniz ve demir yolu ağlarına sahip olması hasebiyle ülkemiz ekonomisine büyük katkı yapan bir şehir. Bu vesileyle, Tekirdağ’a iltimas geçmiyor, aksine bugüne kadar hak ettiği ama alamadığı yatırımları alabilmesi için mücadele ettiğimizi ifade etmek istiyorum. Bundan sonraki süreçte el birliği ile şehrimizin kalkınmasına katkıda bulunmaya devam edeceğiz,” açıklamasında bulundu.

Protokol konuşmalarının ardından, en yaşlı pazarcı esnaflarına plaket takdimi, hediye ve çiçek takdimleri, Tekirdağ İl Müftüsü İsmail İpek’in açılış duası ve tüm protokol üyelerinin katılımıyla açılış kurdelesinin kesilmesi ile tören sona erdi.