(TEDER) Trakya Engelli Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı Ahmet Murat Sarılarlı 3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili Basın Açıklaması

(TEDER) Trakya Engelli Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı  Ahmet Murat Sarılarlı  3 Aralık Dünya Engelliler Günü İle İlgili  Basın Açıklaması

3 Aralık Dünya Engelliler Günü bizler için önemli bir farkındalık günüdür. Bu bağlamda bakış açılarımızda farklıdır.

 Biz hiç kimseyi engelli adayı olarak görmeyiz, sende bir engelli adayısın diye hiç kimseyi itham etmeyiz, biz birbirimize acıma duygusuyla bakmayız, birbirimize yoldaş, arkadaş, dost oluruz, mücadele eder dik dururuz, yarın başınıza ne gelecek diye kimseye gözdağı vermeyiz.Derin hisseder büyük severiz. 
  Sadece sevgi değil saygı bekleriz. Engelleri kaldırmak için tek başına sevginin yetmediğini iyi biliriz. Engelleri kaldırmak için ciddi çaba gerektiğini iyi biliriz. Engelli dostu olmanızı değil insanlığın dostu olmanızı bekleriz. Yolumuzu kesen mühendis, yuvamıza set ören mimar istemeyiz. Sırtımızın sıvazlanmasını değil mücadelemize saygı bekleriz. Biz birbirimize asla geçmiş olsun demeyiz, Allah beterinden korusun demeyiz. İnsan olduğumuz için beter olmadığımızı, herşeye yeter olduğumuzu biliriz. Vücudumuzu dik tutmak için iskelet sistemimize ya da kaslarımıza güvenmeyiz. İnancımıza ve vicdanımıza güveniriz. Gücü bedende değil ruhumuzda ararız. İşte bu yüzden çok daha güçlü ve azimliyizdir.Dolu olduğunda binemediğimiz halk otobüsleri bizi asla yıldırmaz, aksine ikincisini bekleriz. Çünkü yılmayız.Kimimiz kaldırımları, yolları görmeyiz ama sorun etmeyiz.Çünkü gönül gözüyle görmeyide biliriz. Kimimiz trafiğin keşmekeşinde kornalarınızı duymayız tebessüm eder geçeriz.Çünkü alçakgönüllü olmayı biliriz. Kimimiz dünyayı ifade edemeyiz ama en derinlerde bir yerde hissederiz. Çünkü yoğun duygularımız duyularımızı en ince detaya açmıştır.Yoruluruz, üzülürüz, ağlarız. Engelli olduğumuz için değil sadece insan olduğumuz için. 

Çünkü farkımız yoktur. İnsan olmayı insan kalmayı iyi biliriz.

Biz birbirimize engelli demeyiz.Saygıyı bilmeyenlerin yollarına, kaldırımlarına, binalarına, araçlarına ve fikirlerine engelli deriz. Neleri başardığımızla değil insan olabildiğimizle gurur duyarız. Çünkü biz herşeyin farkındayız.

Ya siz!

Ahmet Murat Sarılarlı
(TEDER) Trakya Engelli Haklarını Koruma ve Geliştirme Derneği Başkanı